Karşılaştırma: Google Nexus 4 mü yoksa Apple iPhone 5 mi?

Google, LG ile birlikte akıllı telefon piyasasına yeni ve oldukça iddialı bir Nexus cihazı daha sundu. Apple’ın iPhone telefonlarının ise kalitesi tartışılmaz. Bu ay içinde ülkemizde resmi olarak satışa sunulacak olan Apple iPhone 5 ile Google Nexus 4 cihazlarını sizler için karşılaştırmak istedik. Bakalım Nexus 4 mü yoksa iPhone 5 mi daha iyi.

Tasarım
iPhone’un tasarımının bize hala çekici geldiğini söylemek zorundayız. Rakibinden hem daha ince hem de daha hafif olan cihazın kaliteli malzemesi ve ikonik tasarımı hala pekçok kişiyi cezbediyor. Boyutları da tek elle tutmaya daha müsait. Google Nexus 4′ün özellikle cam yüzeyi ve etkileyici desenleri elbette dikkat çekici ama önden bakıldığında çok alelâde görünüyor. Cihaz ayrıca hem kaygan, hem de leke ve parmak izlerine çok yatkın.

İki cihazın da fiziksel tuşları iyi konumlandırılmış ve hızlı tepki veriyor olsa da parmaklarımızın iPhone 5 tuşlarını daha rahat ayırdettiğini söylemek zorundayız. Bu muhtemelen tuşların daha fazla yükseltilmiş olmasından kaynaklanıyor. iPhone 5, Apple’ın Lightning denilen yeni özel docking yuvasını kullanırken, Nexus 4′ün şarj ve data bağlantısı için microUSB tercih etmesi iyi olmuş. Ayrıca rakibinin aksine iPhone 5′te kablolu seçeneği henüz bulunmuyor.

Ekran
İki cihaz da üst segmentte yer alıyor, dolayısıyla üst kalitede ekranlara sahip olmaları gerekiyor. Google Nexus 4′ün rakibine göre daha geniş olan 4.7-inçlik True HD IPS Plus ekranı 318 ppi piksel yoğunluğuna yol açan 768 x 1280 piksel çözünürlüğe sahip. iPhone 5 ise daha küçük 4-inçlik Retina ekran ile geliyor. Cihazın 640 x 1136 piksellik çözünürlüğü 326 ppi ile az daha yüksek bir piksel yoğunluğu elde ediyor. Kağıt üstünde iPhone 5′in ekranı daha iyi görünüyor olsa da, pratik kullanımda normal bir mesafeden bakınca iki ekranın netliği arasında ciddi bir fark göremediğimizi söyleyelim. İki ekran başka ortak özelliklere de sahip ancak bizim dikkatimizi görüş açıları çekti. Özellikle aşırı görüş açılarında iPhone 5′in ekranının daha iyi olduğu söylenebilir. Ayrıca yoğun birşekilde kullandığımızda Nexus 4′ün dokunma hassasiyetinin rakibi kadar iyi olmadığını farkettik. Her defasında daha sağlam basmak zorunda kaldık.

Yazılım ve Arayüz
iPhone 5, Apple’ın en yeni işletim sistemi olan iOS 6 ile çalışıyor. Bu platformun rakibi Android’e göre çok daha basit ve kolay bir deneyim sunduğunu belirtelim. Siri ses asistanı, birleşik bildirimler paneli ve açık uygulamalar arasında hızlı geçişler yapma olanakları sayesinde modern bir platformdan bekleneni veriyor ve birçok kişi için işini sorunsuz yapıyor. Ancak platform, Nexus 4′ü çalıştıran Android 4.2 Jelly Bean’de olduğu gibi derin düzeyde bir kişiselleştirme olanağına ve üretkenlik yönüne sahip değil. Genel olarak, pekçok karmaşık özelliği nedeniyle tecrübeli mobil kullanıcılar için Android işletim sisteminin çok daha fazlasını sunduğunu söyleyebiliriz.

İki platformunda sunduğu düzenleyici uygulamalarından memnun olduğumuzu ve Android’in yeni sürümlerinde Siri ile benzer işlevlere sahip Google Now özelliğinin geldiğini de söyleyelim. İki cihazda da e-posta gönderip almak oldukça kolay ancak Android’de bulunan ve normal bilgisayarlardaki gibi hissettiren Gmail’i hala çok sevdiğimizi belirtelim.

Google Nexus 4, daha geniş bir ekrana sahip olduğu için ekran klavyesi de daha geniş. Bunun dışında iki cihazın da klavyesi duyarlı ve işini iyi yapıyor, genelde hata yapmadan yazı yazabiliyoruz.

İşlemci ve Hafıza
Google Nexus 4, 1.5GHz hızında çalışan dört çekirdekli Snapdragon S4 Pro işlemcisi ve 2 GB’lık bol RAM ile genel olarak oldukça iyi bir performansa sahip. Ama iPhone 5′in 1 GB RAM ile desteklenen Apple A6 işlemcisini de yabana atmamak gerekiyor, zira oldukça akıcı bir performansı var. İkisi arasında tercih yapmak zor aslında, iki cihazda da fazla bir gecikme ya da yavaşlama hissedilmiyor.

İki cihazda da dahili hafızayı microSD kart ile arttırma olanağı bulunmuyor, bu nedenle ihtiyacınız olan dahili hafızayı iyi düşünüp ona göre bir model seçmeniz gerekiyor. Apple iPhone 5, 16GB, 32GB, ve 64 GB’lık modellere sahipken, Google Nexus 4, 8GB ve 16GB dahili hafızaya sahip modellerle satılıyor.

İnternet ve Bağlantı
İki cihazın da sunduğu web performansı hemen hemen aynı. İki cihazın da akıcı denetimleri var ve web sayfalarını hızlı ve sorunsuz yüklüyorlar.

iPhone 5 rakibine göre daha geniş bağlantı seçeneklerine sahip ancak ülkemizdeki bazı alt yapı eksiklikleri nedeniyle bunlarla rakibine üstünlük sağlamadığını belirtelim. iPhone 5 CDMA ve GSM üzerinde çalışıyor ve LTE ile HSPA+ bağlantılarını destekliyor. Nexus 4 ise şimdilik sadece GSM cihazı ve HSPA+ bağlantısını destekliyor. İki cihazda da Bluetooth 4.0, aGPS, Wi-Fi ve mobil hotspot gibi bağlantı seçenekleri mevcut. Nexus 4 rakibinden farklı olarak mobil ödeme desteği sunan ve çeşitli içeriği kolayca paylaşmayı sağlayan NFC özelliğine sahip.

Kamera
İki cihazla da kendi resimlerinizi kolayca çekebilir, görüntülü görüşme yapabilirsiniz. Nexus 4′ün 1.3, iPhone 5′in ise 1.2 megapiksellik ön kamerası bulunuyor. Bu iki kamera da 720p video çekimi yapabiliyor. Arka kameralara gelince, iki cihaz da LED Flash’lı ve otomatik odaklama desteği olan 8 megapiksellik kameralara sahip. iPhone 5 rakibinden farklı olarak f2.4 objektifine ve arka aydınlatmalı sensör ile geliyor.

İki cihazın 8 megapiksellik kameraları iyi iş çıkarıyor, hangisinin daha iyi olduğuna karar vermek gerçekten çok zor. Özellikle dışarıda bol ışık altında iki cihaz da net görünen detaylar ve doğal renk reprodüksiyonu sunuyor. Düşük ışıklı ortamlar da ise iPhone 5 kesinlikle daha başarılı. Fotoğraf çekiminde aralarında pek fark olmayabilir ama 1080p video çekim kalitesinde iPhone 5 tartışmasız daha iyi.

Ses Kalitesi
Genel olarak bu iki güçlü cihazın çağrı kaliteleriyle ilgili pek sorun göremedik. Hattın her iki ucunda da güçlü ve net bir ses duyuluyor. Ancak iş hoparlörlere gelince iki cihazda da memnun olmadığımız noktalar var. iPhone 5′in hoparlöründen gelen ses bozukken, Nexus 4′te sesi yükselttiğimizde çatırtılar duyuluyor.

Batarya
İki cihazın batarya ömürleri arasında belirgin bir fark yok. Şarjınız tam doluyken iki cihazla da normal kullanımda tam günü çıkartabilirsiniz. LTE bağlantısı iPhone 5′in bataryasını hızlı tüketiyor ama bu teknoloji ülkemizde bulunmadığı için detaylarına girmeyeceğiz.

Sonuç
İki cihazın sundukları özelliklere ve yurt dışı fiyatlarına baktığımızda Google Nexus 4 almanın daha mantıklı olacağını düşünüyoruz. Ülkemizde iki cihaz da muhtemelen operatörler tarafından da satışa sunulacaktır, o zaman tarife fiyatlarına da göz atma şansımız olacak.

İki üst seviye cihazın da kullanıcıların hoşuna gidecek pekçok çekici özelliği bulunuyor. Dolayısıyla hangisini seçerseniz seçin, iyi bir cihaz aldığınızdan kuşkunuz olmayacak. İki cihaz da farklı işletim sistemleriyle geliyor, dolayısıyla bu cihazların uygulama ekosistemleri de tercihinizde etkili olabilir. Apple’ın uygulama ekosistemi biraz daha geniş olsa da, Android de hızlı birşekilde gelişiyor. Nexus 4′ü çalıştıran Android 4.2 Jelly Bean’de güçlü kişiselleştirme, arayüzü görsel açıdan istediğiniz gibi özelleştirme olanakları ve günümüzün tecrübeli kullanıcılarının hoşuna gidecek güçlü özellikleri bulunuyor. Bu işletim sistemi Nexus 4′ü çekici bir cihaz haline getiriyor.

iPhone 5′e dönersek, görüntü olarak rakibine göre daha çekici olduğunu söylemek zorundayız. Cihazın fotoğraf ve video çekimi üst düzeyde. iOS işletim sistemi Android kadar teferruatlı değil ama bazı kullanıcılar platformun daha basit olan yaklaşımını tercih edebilir.

Şimdi de sıra kağıt üstünde iki cihazın teknik özelliklerine bakmaya geldi.

Nexus 4

Google Nexus 4

iPhone 5

Apple iPhone 5

Sonuç

İşletim Sistemi Android (4.2) ama 4.2.1′e yükseltilecek iOS (6) Tercihe bağlı
Ekran boyutu 4.7-inç 4-inç Nexus 4
Ekran çözünürlüğü 768 x 1280 piksel 640 x 1136 piksel Nexus 4
Piksel yoğunluğu 320 ppi 326 ppi iPhone 5
Ön Kamera 1.3 megapiksel 1.2 megapiksel Nexus 4
Arka Kamera 8-megapiksel 8-megapiksel Berabere
Video Kayıt 1080p HD @ 30fps 1920×1080 (1080p HD) (30 fps) Berabere
Dahili Hafıza 8 GB / 16 GB 16 GB / 32 GB / 64 GB iPhone 5
Arttırılabilir Hafıza YOK YOK Berabere
Kalınlık 9.1 mm 7.6 mm iPhone 5
Ağırlık 139 gram 112 gram iPhone 5
RAM 2 GB 1 GB Nexus 4
İşlemci 1.5 GHz dört çekirdekli Krait / Snapdragon S4 Pro 1.3 GHz / çift çekirdekli Apple Swift / Apple A6 Nexus 4
Pil Kapasitesi 2100 mAh 1440 mAh Nexus 4
Konuşma Süresi 15.3 saat 8 saat Nexus 4
Bekleme Süresi 16.2 gün 9.4 gün Nexus 4
Hızlı veri transferi HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s Berabere
Wi-Fi 802.11 b, g, n + mobil hotspot 802.11 a, b, g, n, n 5GHz Berabere
Bluetooth 4.0 4.0 Berabere

Yorumlar (4)

  1. muhiddin vatansever diyor ki:

    Durmadan aklınızca ı phoneyi kayırmışsınız…nexusun eksisine kötü ı phonenin eksisi ne idare eder yabana atmamak lazım gibi sanki applenin tarafanı tutarmış gibi karşılaştırma yapılmış…. apple nin dezavantaJ durumlarına kötü denmemmiş böyle saçmalık olmaz yapıcaksanız bi boku tarafsız yapmaya çalışın

  2. Anonim diyor ki:

    Bunlarin arasina fiyat farkini da yazarsak daha temiz ve yararli bi bilgi vermis olursunuz..

  3. Bir Dost diyor ki:

    En altta verdiğiniz karşılaştırmalarda Nexus 4 ezmiş geçmiş. Fakat yazdığınız yazıda Iphone’yi kayırmışsınız. Belli ki Iphone kullanıcısı bir yazarsınız. 1.5 4 çekirdek 2 gb ram diyorsunuz ama Iphonuda yabana atmamak gerekiyor diyorsunuz. Bu bir karşılaştırma yazısı ise Nexus 4 eziyor geçiyor rakibine işlemci konusunda fark atıyor yazmanız gerekirdi. Karşılaştırmanızı beğenmedim.

Bir Cevap Yaz

Soru, haber veya inceleme gönderin

Cep telefonu, tablet PC, oyun veya uygulamalarla ilgili soru sorabilirsiniz. Ayrıca cihaz veya uygulamalarla ilgili haber, inceleme, ipucu veya karşılaştırma yazısı gönderebilirsiniz. Yazınız incelendikten sonra isminizle sitemizde yayınlanır.

Yeni Konular

Üye Ol Üye Girişi Haber/Yazı Gönder İletişim Gizlilik Politikası Kullanım Koşulları Site Haritası Cep telefonu & Tablet